FB

Daniel Veselý: Jaké je poselství protestů v Gaze?

V průběhu protestů v Izraelem okupované Gaze izraelská armáda usmrtila víc než stovku Palestinců, zatímco byl jeden izraelský voják lehce zraněn.

Jen v pondělí 14. května bylo zabito 61 osob. Spekuluje se o tom, že mezi mrtvými je vysoký počet příslušníků militantního hnutí Hamás.

Během palestinsko-izraelských střetů bylo zabito 60 lidí

Zastánci tvrdého a nekompromisního postupu vůči demonstrujícím Palestincům s odkazem na tvrzení předáka Hamásu Salaha Bardawila argumentují, že izraelská armáda postupovala v intencích zákona, neboť během onoho osudného pondělí umírali většinou příslušníci Hamásu.

Podle analýzy vypracované izraelskou armádou a bezpečnostní službou Šin Bet přišlo 14. května o život „24 teroristů z Hamásu a Palestinského islámského džihádu“. Nicméně většina z usmrcených demonstrantů byli civilisté.

Jde především o veřejnou image

demonstrace, násilí, pásmo Gazy

Tyto informace jsou však zcela irelevantní, neboť je přinášejí strany účastnící se letitého konfliktu. Izrael a Hamás mají totiž tendenci nafukovat počet hamásovců mezi usmrcenými, protože to slouží jejich veřejné image. Tel Aviv potřebuje před světem ospravedlnit zabíjení bezbranných civilistů, včetně dětí a novinářů, zatímco militanti z Hamásu mohou tvrdit, že nasazují své životy pro blaho všech Gazanů.

Z těchto důvodů nelze brát informace Hamásu ani Izraelců za bernou minci - natož vynášet definitivní soudy, jelikož klíčové jsou poznatky nestranných pozorovatelů. Vypovídající je též skutečnost, že Spojené státy blokují mezinárodní vyšetřování izraelského zákroku v Gaze. 

Početná skupina hází po vojácích kamení a zápalné láhve, pouští na izraelské území hořící létající draky a vyvolává požáry

Když hovoříme o příslušnících Hamásu, nemusí jít automaticky o krvežíznivé militanty z Brigády al-Kásam, ale třeba o zaměstnance sociální frakce Dawah. Koneckonců také členové Hamásu mají právo na legitimní protest.

Leč izraelští vojáci nemají právo střílet do demonstrujících, pokud je tito lidé přímo neohrožují na životě, jak shodně uvádějí lidskoprávní organizace Human Rights Watch a B'Tselem. Podle právní analýzy izraelské organizace B'Tselem nemá izraelská armáda žádné oprávnění nasazovat smrtící sílu ani v případě, že by tisíce Palestinců překonaly bezpečnostní bariéru a dostaly se na izraelské území.      

Kdo stojí za protesty v Gaze?

Demonstrace v Gaze

Washington, Tel Aviv a řada sdělovacích prostředků  soudí, že sérii demonstrací s názvem Velký pochod za návrat zorganizoval a řídil Hamás, a proto leží vina za krveprolití na jeho bedrech. Avšak masové demonstrace zprvu organizovala nezávislá uskupení a aktivisté, jak informoval list New York Times. Hamas, jakož i Fatah a Palestinský islámský džihád, se k nim posléze oportunisticky přihlásil.

Reportér britské veřejnoprávní televize Channel 4 News Jonathan Rugman, který během protestů v Pásmu pracoval, potvrdil, že ačkoli se Hamás na organizaci demonstrací podílel, v žádném případě nebylo v jeho silách koordinovat veškeré aktivity související s pochodem za návrat. Podle Rugmana a nezávislého reportéra Sharifa Abdela Kouddouse nikdo z demonstrujících Palestinců u sebe neměl střelnou zbraň, a přesto po nich izraelští vojáci svévolně stříleli.

Masové protesty se konaly na území, jež je podle mezinárodních institucí stále okupovaným teritoriem a které se 11 let nachází pod tvrdou izraelskou blokádou. Život v Gaze je dlouhodobě neúnosný, neboť elektřina zde funguje pouze čtyři hodiny denně, panuje tu akutní nedostatek pitné vody, odpad zaplavuje ulice i pláže a obyvatelstvo sužuje více než 40procentní nezaměstnanost. Jinak řečeno: Gazané mají pádný důvod k tomu, aby proti tomuto bezpráví protestovali.


   
22.05.2018
https://plus.rozhlas.cz/daniel-vesely-jake-je-poselstvi-protestu-v-gaze-7211138

hlavní články

Izraelská vláda sponzoruje extrémistické skupiny, které usilují o znovupostavení Třetího chrámu, což by znamenalo destrukci mešity Al-Aqsa a Skalního dómu

nejčtenější

Palestinci v noci ubránili vesnici před dalším nájezdem osadníků, které agresivně bránila armáda

EU je "hluboce znepokojena" a žádá Izrael, aby zastavil veškeré demolice a vrátil Palestincům humanitární pomoc a jejich zemědělská zvířata

Haaretz: Židovští radikálové slavili svatbu tak, že tancovali se zbraněmi, noži, zápalnou bombou a bodali do fotky upáleného palestinského dítěte, zbraně kolovaly i do rukou dětí

UNCTAD: izraelská blokáda a války zdecimovaly Gazu do té míry, že hrozí, že do 5 let bude neobyvatelná

DCIP: Izrael zatýká 500 až 700 palestinských dětí ročně a ve stoupající míře se na nich dopouští násilí

Izraelští extrémisté zaútočili na další dům ve vesnici Duma, kde bylo upáleno dítě

Proč se Palestina bouří? Izraelská politika "v klidu střílej" a číselný kontext izraelské vojenské okupace

B'Tselem:Upálení nemluvněte bylo ve světle odmítavé politiky chránit Palestince před osadnickým násilím jen otázkou času

VIDEO: Rabíni, kteří podporují židovské teroristy, kázali genocidu a vyzývali k zabíjení nežidů v ulicích včetně prezidenta Obamy

85 Percent of Palestinians killed by Israel were Extra-Judicially Executed


Kontaktujte nás

Velvyslanectví Státu Palestina
Internacionální 1307/12, Praha 6 - Suchdol
165 00 Czech Republic
Tel.: +420 233 544 224
Fax: +420 233 552 449
9.00-15.00 (Po - Pá)