FB

DCIP: Izrael zatýká 500 až 700 palestinských dětí ročně a ve stoupající míře se na nich dopouští násilí

Prohlášení DCIP přichází jen několik dní po zprávě americké lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW), která Izrael obvinila ze surového zatýkání a donucování dětí výhružkami a mlácením při výsleších podepisovat výpovědi v hebrejštině, kterým ani nerozumí.

Prvních šest měsíců 2015 došlo k desetiprocentnímu nárůstu fyzického násilí páchaného na palestinských dětech zadržovaných izraelskými silami na okupovaném Západním břehu, uvedla mezinárodní organizace na ochranu práv dítěte Defense for Children International Palestine (DCIP).

Prohlášení DCIP přichází jen několik dní po zprávě americké lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW), která Izrael obvinila ze surového zatýkání a donucování dětí výhružkami a mlácením při výsleších podepisovat výpovědi v hebrejštině, kterým ani nerozumí. HRW mluví o dětech ve věku i 11 let. 

"Bezpečnostní síly děti přiškrcují, hází na ně omračující granáty, ve vazbě je bijí, vyhrožují jim a vyslýchají je bez přítomnosti rodičů nebo právníka, přičemž rodiče ani neinformují, kde se dítě nachází," stojí ve zprávě HRW.

V prohlášení DCIP dále stojí, že 86 procent dětí je během zatýkání nebo vazby vystaveno nějaké formě fyzického násilí.

"Špatné zacházení s palestinskými dětmi je v izraelském vojenském detenčním systému stále velmi rozšířené a systematické. Zatčené děti jsou do izraelských vyšetřovacích center dováženy se zavázanýma očima, svázány a zbaveny spánku," stojí ve zprávě DCIP.

Téměř všechny děti, se kterými DCIP mluvila, uvedly, že měly zavázané oči, svázané ruce a téměř 55 procent bylo ve vazbě podrobeno ponižujícímu vysvlékaní a prohledávání.

"Na rozdíl od izraelských dětí palestinské nesmějí být doprovázeny rodiči a ve většině případů nemají během výslechu ani povolený kontakt s právním zástupcem", uvádí DCIP.

Minulý týden Izraelci hodinu a půl vyslýchali osmiletého Palestince, jeho matce bylo zakázáno ho doprovázet nebo být u výslechu.

Chlapec byl propuštěn poté, co matka podepsala, že syn nebyl napaden a byl vyslýchán jen 10 minut.

Děti často uvádějí, že jsou nuceny podepisovat dokumenty v hebrejštině, kterým nerozumí. "Čtyři děti byly z důvodu výslechů drženy na samotce, což je v rámci mezinárodního práva považováno za mučení", uvádí DCIP.

Mezi rokem 2012 a 2014 izraelské ozbrojené síly držely před výslechem 54 palestinských dětí na samotce. Tedy před tím, než byly z čehokoli obviněny. Organizace OSN UNICEF v březnu vydala podobnou zprávu jako DCIP.

Systematické mučení palestinských vězňů včetně dětí v Izraeli dokumentují i izraelské lidskoprávní organizace, mezi nimi například Veřejný výbor proti mučení v Izraeli (PCATI). 

Minulý rok se v Izraeli projednávala kauza desítek palestinských vězňů, mezi kterými byly i děti. Vězni byli v noci během zimních bouří drženi v železných klecích venku v mrazu a dešti.

Zákonodárci v USA a Velké Británii nedávno své vlády žádali, aby Izrael učinily zodpovědný za zacházení s dětskými palestinskými vězni.

Devatenáct amerických kongresmanů poslalo v červnu ministrovi zahraničí Johnu Kerrymu dopis, ve kterém ho žádají, aby věnoval zvýšenou pozornost otázce dětských palestinských vězňů v izraelských vojenských detenčních zařízeních, přičemž "zaměřování se vojenského detenčního systému na děti považují za světovou anomálii".

Organizace DCIP uvádí, že Izraelci ročně zatknou 500 až 700 palestinských dětí, přičemž některým je i jen 12 let. Jsou zatýkány, drženy i souzeny izraelským vojenským detenčním systémem.

Od roku 2000 Izraelci zatkli a u vojenských soudů žalovali nejméně 8000 palestinských dětí, uvádí DCIP. Většina dětí je obviněna z házení kamenů, což izraelské právo považuje za zločin, za který může být člověk odsouzen až na 20 let vězení.

Izraelští ilegální osadníci, kteří kameny také hází, ovšem ne na okupační armádu ale na Palestince, však nebývají ani zatčeni ani obviněni a už vůbec ne vězněni.

"Izrael podepsal mezinárodní Úmluvu OSN o právech dítěte z roku 1991, podle které je trest odnětí svobody pro dítě až poslední možností. Izrael je nicméně jedinou zemí na světě, která automaticky soudí děti před vojenskými soudy, které postrádají základní a fundamentální garance spravedlivého procesu," uvádí DCIP. Nicméně Izrael konstantně argumentuje tím, že mezinárodní právo v oblasti lidských práv, specificky ty úmluvy, které Izrael podepsal (jako Úmluvu o právech dítěte), neplatí pro Palestince žijící pod izraelskou okupací.

Podle palestinské lidskoprávní organizace zabývající se právy vězňů Addameer je v současné chvíli v izraelských věznicích 164 palestinských dětí.

Palestinian teens detail their torture at the hands of Israeli authorities


   
27.07.2015
www.maannews.com

hlavní články

Izraelská vláda sponzoruje extrémistické skupiny, které usilují o znovupostavení Třetího chrámu, což by znamenalo destrukci mešity Al-Aqsa a Skalního dómu

nejčtenější

Palestinci v noci ubránili vesnici před dalším nájezdem osadníků, které agresivně bránila armáda

EU je "hluboce znepokojena" a žádá Izrael, aby zastavil veškeré demolice a vrátil Palestincům humanitární pomoc a jejich zemědělská zvířata

Haaretz: Židovští radikálové slavili svatbu tak, že tancovali se zbraněmi, noži, zápalnou bombou a bodali do fotky upáleného palestinského dítěte, zbraně kolovaly i do rukou dětí

UNCTAD: izraelská blokáda a války zdecimovaly Gazu do té míry, že hrozí, že do 5 let bude neobyvatelná

DCIP: Izrael zatýká 500 až 700 palestinských dětí ročně a ve stoupající míře se na nich dopouští násilí

Izraelští extrémisté zaútočili na další dům ve vesnici Duma, kde bylo upáleno dítě

Proč se Palestina bouří? Izraelská politika "v klidu střílej" a číselný kontext izraelské vojenské okupace

B'Tselem:Upálení nemluvněte bylo ve světle odmítavé politiky chránit Palestince před osadnickým násilím jen otázkou času

VIDEO: Rabíni, kteří podporují židovské teroristy, kázali genocidu a vyzývali k zabíjení nežidů v ulicích včetně prezidenta Obamy

85 Percent of Palestinians killed by Israel were Extra-Judicially Executed


Kontaktujte nás

Velvyslanectví Státu Palestina
Internacionální 1307/12, Praha 6 - Suchdol
165 00 Czech Republic
Tel.: +420 233 544 224
Fax: +420 233 552 449
9.00-15.00 (Po - Pá)