FB

UNCTAD: izraelská blokáda a války zdecimovaly Gazu do té míry, že hrozí, že do 5 let bude neobyvatelná

Rozvojová agentura OSN Conference on Trade and Development (UNCTAD) v úterý uvedla, že Pásmo Gazy, které je opakovaně zmítáno válkami a téměř desetiletou vyčerpávající izraelskou blokádou, by se během pouhých pěti let mohlo stát neobyvatelné.

"Sociální, zdravotní, bezpečnostní a technické parametry s vysokou zalidněností patří mezi faktory, které mohou činit Gazu do roku 2020 neobyvatelnou", varuje UNCTAD ve své každoroční zprávě.

Gaza je miniaturní enkláva o rozloze 362 km2 (jako Bratislava), na které se 1,8 milionu obyvatel tísní mezi Egyptem, Izraelem a Středozemním mořem. Gaza patří mezi nejhustěji obydlená místa na zemi.

Hustá zalidněnost v Gaze není novinkou, ale tři izraelské vojenské operace během šesti let a pokračující ekonomická blokáda situaci na místě dramatickým způsobem zhoršily. Pokud budou přetrvávat dosavadní ekonomické trendy hrozí, že dojde na slova UNCTAD.

Blokáda "zpustošila již oslabenou infrastrukturu Gazy, rozložila její výrobní základny a neponechala žádný čas na smysluplnou rekonstrukci nebo hospodářské oživení a zbídačila palestinské obyvatelstvo Gazy", píše se ve zprávě.

"Ani brzké ukončení blokády či dárcovská pomoc ... nezvrátí probíhající rozklad rozvoje a chudobu v Gaze." Sociálně-ekonomické podmínky jsou dnes v Gaze "na nejnižší úrovni od roku 1967", kdy Izrael během šestidenní války toto území zabral Egyptu", uvádí zpráva.

UNCTAD odhaduje, že tři izraelské vojenské operace včetně té z minulého roku, která zabila přes 2 200 lidí a půl milionu jich připravila o domov, pro Gazu znamenaly devastující ztrátu rovnou téměř trojnásobku hrubého domácího produktu Gazy.

Izraelská operace v Gaze minulý rok zničila nebo závažně poničila 
více než 20 000 domů Palestinců, 148 škol, 15 nemocnic a 45 zdravotních center, uvádí UNCTAD.

Bylo zničeno 247 továren, 300 obchodních center bylo částečně nebo úplně zdevastováno. Jediná elektrárna v Gaze byla také závažně poničena.

Voda a rekordní nezaměstnanost

I před konfliktem z minulého roku elektrárna v Gaze zásobovala pouze 40 procent poptávky.

Téměř všechny zdroje vody (95%) byly v Gaze označené za zdraví nebezpečné.

Nezaměstnanost v Gaze v loňském roce vyšplhala nejvýše v historii, na 44 procent. Nejvíce postihuje mladé ženy, více než 8 z 10 žen je v Gaze bez práce.

Celých 72 procent všech domácností v Gaze se potýká s nedostatkem potravin. Počet palestinských uprchlíků, kteří se spoléhají výhradně na distribuci potravin z agentury OSN se od loňského května rozrostl na 868 000 z původních 72 000 v roce 2000.

Zpráva varovala, že i když dárcovská pomoc pro Gazu zůstává životně důležitá, sama o sobě nemůže zvrátit situaci, ve které se Gaza nachází.

 
 
 

   
03.09.2015
http://www.maannews.com/Content.aspx?id=767377

hlavní články

Izraelská vláda sponzoruje extrémistické skupiny, které usilují o znovupostavení Třetího chrámu, což by znamenalo destrukci mešity Al-Aqsa a Skalního dómu

nejčtenější

Palestinci v noci ubránili vesnici před dalším nájezdem osadníků, které agresivně bránila armáda

EU je "hluboce znepokojena" a žádá Izrael, aby zastavil veškeré demolice a vrátil Palestincům humanitární pomoc a jejich zemědělská zvířata

Haaretz: Židovští radikálové slavili svatbu tak, že tancovali se zbraněmi, noži, zápalnou bombou a bodali do fotky upáleného palestinského dítěte, zbraně kolovaly i do rukou dětí

UNCTAD: izraelská blokáda a války zdecimovaly Gazu do té míry, že hrozí, že do 5 let bude neobyvatelná

DCIP: Izrael zatýká 500 až 700 palestinských dětí ročně a ve stoupající míře se na nich dopouští násilí

Izraelští extrémisté zaútočili na další dům ve vesnici Duma, kde bylo upáleno dítě

Proč se Palestina bouří? Izraelská politika "v klidu střílej" a číselný kontext izraelské vojenské okupace

B'Tselem:Upálení nemluvněte bylo ve světle odmítavé politiky chránit Palestince před osadnickým násilím jen otázkou času

VIDEO: Rabíni, kteří podporují židovské teroristy, kázali genocidu a vyzývali k zabíjení nežidů v ulicích včetně prezidenta Obamy

85 Percent of Palestinians killed by Israel were Extra-Judicially Executed


Kontaktujte nás

Velvyslanectví Státu Palestina
Internacionální 1307/12, Praha 6 - Suchdol
165 00 Czech Republic
Tel.: +420 233 544 224
Fax: +420 233 552 449
9.00-15.00 (Po - Pá)