FB

Proč se Palestina bouří? Izraelská politika "v klidu střílej" a číselný kontext izraelské vojenské okupace

V roce 2006 a 2007 se útoky židovských osadníků pohybovaly lehce nad 100 ročně, ale od roku 2008 se pohybují ve stovkách, uvádí data OSN OCHA. Množství Palestinců zraněných izraelskými ozbrojenými silami na okupovaných územích se pak ročně pohybuje v řádu tisíců.

Fadi Samir Mustafa Alloun (19) byl nedávno zastřelen izraelskou policií v okupovaném Východním Jeruzalémě, když utíkal před skupinou Izraelců, kteří křičeli "smrt Arabům". 

Izraelská média tvrdila, že než se Alloun vydal na útěk před skupinou, lehce zranil mladého Izraelce a policista ho později zastřelil, protože Alloun odmítal odhodit nůž. 

Rodina Allouna však tvrdí, že Fadiho napadla skupina asi 70 židovských osadníků na jeho cestě do práce v jeruzalémské pekárně. Rodina upozornila na podobné skupiny, které útočí na Palestince jak v okupovaném Východním Jeruzalémě, tak na Západním břehu.

Na veřejnost se dostaly dva videozáznamy zabití Fadiho Allouna. Nahrávky zachycují Fadiho, jak utíká před skupinou osadníků. Osadníci policisty pobízí, aby Fadiho zabili. Na nahrávkách není vidět, že by Alloun držel nůž a především není slyšet, že by na něj policisté křičeli, aby nějaký nůž odhodil. V jedné chvíli se Alloun přiblíži k jednomu z policistů, ale ten do něj nestřelí, není totiž důvod. Izraelci pronásledující Allouna na policistu ale křičí, aby ho zabil. Jiný policista do Fadiho po chvíli 7 kráte střelí. Osadníci pak verbálně útočí na policistu, který Allouna dříve odmítnul zastřelit.

Násilné útoky židovských osadníků dokumentuje jak izraelská lidskoprávní organizace B'tselem, tak OSN OCHA a další lidskoprávní organizace.

Okupační teror

V roce 2011 bylo zaznamenáno 411 případů osadnického násilí vůči Palestincům, v roce 2012 - 366 případů, 2013 - 399 případů, 2014 - 331 případů a od ledna do srpna letošního roku OSN OCHA zaznamenala 144 případů.

V roce 2011 zaznamenali ilegální židovští osadníci ze strany Palestinců násilí ve 36 případech, v roce 2012 - v 50 případech, v roce 2013 - v 50 případech, v roce 2014 stouplo toto číslo s izraelskou invazí do Gazy a tvrdým postupem armády i osadníků na Západním břehu na 229 případů. Od ledna letošního roku do srpna Palestincům opět začala docházet trpělivost a šli do konfrontace s osadníky ve 118 případech.

V srpnu 2015 americká lidskoprávní organizace Human Rights Watch uveřejnila text kritizující Izrael za beztrestnost židovských extrémistů, kteří zabíjí Palestince a demolují jejich majetek a za beztrestnou brutalitu s jakou izraelští vojáci zachází s palestinskými dětmi. Jen za minulý rok izraelští vojáci na Západním břehu zranili 1 200 palestinských dětí a 13 zabili. Od propuknutí 2. intifády Izraelci zabili více než 2 000 palestinských dětí

V roce 2006 a 2007 se útoky židovských osadníků pohybovaly lehce nad 100 ročně, ale od roku 2008 se pohybují ve stovkách, uvádí data OSN OCHA

Množství Palestinců zraněných izraelskými ozbrojenými silami na okupovaných územích se pak ročně pohybuje v řádu tisíců. 

V roce 2011 izraelské ozbrojené síly a osadníci zranili 2115 Palestinců a zabili 125, v roce 2012 se s izraelským útokem na Gazu počet zraněných vyšplhal na 4660, zabito bylo 272 Palestinců. V roce 2013 Izraelci zranili 3964 Palestinců a zabili 39. Minulý rok s izraelskou invazí do Gazy počet zraněných raketově stoupl na 17147, přičemž 6023 z nich bylo zraněno na Západním břehu a 58 jich tam bylo zabito, uvádí OSN OCHA. V Gaze izraelská armáda zabila nejméně 2256 lidí, přičemž 547 z nich byly děti a téměř 370 bylo 12 a méně let, uvádí zpráva lidskoprávní organizace DCIP

Palestinci během stejného roku zranili 952 izraelských civilistů a 17 zabili. Ke střetům docházelo především v době izraelského útoku na Gazu.

V roce 2011 Palestinci zranili 56 izraelsých civilistů a 11 zabili. V roce 2012 zranili 60 a zabili 3, v roce 2013 zranili 74 a zabili 2. Od ledna do srpna letošního roku zranili 55 a zabili 3.

Od ledna do konce srpna letošního roku izraelská armáda a ilegální osadníci na okupovaných palestinských územích zranili 1360 palestinských civilistů a 24 zabili. Letos tedy do srpna průměrně zranili 43 Palestinců týdně, vyplývá z údajů OSN OCHA.     

Politika “Happy trigger”

Lidskoprávní organizace v souvislosti s posledními událostmi izraelské vedení kritizují za mimosoudní popravy Palestinců. Izraelský novinář deníku Haaretz Gideon Levy v rozhovoru pro Al-Džazírů uvedl, že nejméně polovina palestinských obětí policejních zásahů z doby před dvěma týdny byla popravena, přičemž mohli být bez problémů zatčeni. Jako důkaz Levy uvádí příklad, kdy Izraelec zaútočil na Palestince a nebyl zastřelen, ale zatčen. Levy také mluví o jasné demonstraci tzv. politiky happy trigger (lehkovážné spouště). 

Britská lidskoprávní organizace Amnesty International v roce 2014 uveřejnila zprávu s názvem: “Trigger-happy: bezohledné používání síly izraelských sil na Západním břehu".

"Izraelské síly projevují absolutní lhostejnost k lidskému životu tím, že na okupovaném Západním břehu v posledních třech letech zabíjí desítky palestinských civilistů včetně dětí s téměř naprostou beztrestností", uvádí Amnesty International.

Zpráva popisuje stupňující se krveprolití a porušování lidských práv na okupovaných palestinských územích od roku 2011 v důsledku "zbytečného, svévolného a brutálního používání síly izraelských jednotek proti Palestincům".

Amnesty upozorňuje, že mezi obětmi jsou míroví demonstranti, civilisté, kteří stáli poblíž dění či lidskoprávní aktivisté. OSN OCHA uvádí, že "k více než 60 procentům zranění Palestinců v roce 2013 došlo během střetů s izraelskou armádou", která násilně potlačuje mírové demonstrace proti okupaci, kolonizaci, demolicím palestinských domů a ilegální separační zdi, kterou Izrael postavil z 85 procent na palestinském území. 

Mezi zraněnými byla přibližně jedna třetina dětí.

"Některé oběti byly střeleny do zad, což naznačuje, že byly zaměřovány, když útíkaly a nepředstavovaly tedy žádné nebezpečí. Dobře vyzbrojené izraelské síly použily proti protestujícím házejícím kamení v několika případech smrtonosnou sílu, což vedlo ke zbytečné ztrátě života", stojí ve zprávě Amnesty International.

Loňská zpráva Amnesty dále uvádí, že "na Západním břehu bylo od roku 2011 zraněno více než neskutečných 8000 lidí včetně 1500 dětí". Řada lidí v důsledku zranění ocelovými kulkami o průměru 2 cm s gumovým pláštěm či silného zásahu slzným plynem nebo nádoby s plynem do hlavy, zemřela. 

"Ohromující počty raněných poskytují výstižnou připomínku každodenního neúprosného nebezpečí, kterému Palestinci žijící na okupovaném Západním břehu Jordánu čelí, uvedl ředitel programu Amnesty International pro Střední východ a severní Afriku Philip Luther. 

Palestinské děti jsou brutálně zatýkány a stavěny před vojenské soudy

Prvních šest měsíců 2015 došlo k desetiprocentnímu nárůstu fyzického násilí páchaného na palestinských dětech zadržovaných izraelskými silami na okupovaném Západním břehu, uvedla mezinárodní organizace na ochranu práv dítěte DCIP ve své červencové zprávě.

Prohlášení DCIP přišlo jen několik dní po zprávě HRW, která Izrael obvinila ze surového zatýkání a donucování dětí výhružkami a mlácením při výsleších podepisovat výpovědi v hebrejštině, kterým ani nerozumí. HRW mluví o dětech ve věku i 11 let. 

"Bezpečnostní síly děti přiškrcují, hází na ně omračující granáty, ve vazbě je bijí, vyhrožují jim a vyslýchají je bez přítomnosti rodičů nebo právníka, přičemž rodiče ani neinformují, kde se dítě nachází," stojí ve zprávě HRW.

V prohlášení organizace dále stojí, že 86 procent dětí je během zatýkání nebo vazby vystaveno nějaké formě fyzického násilí.

Organizace DCIP uvádí, že Izraelci ročně zatknou rekordní počet 500 až 700 palestinských dětí, přičemž některým je i jen 12 let. Jsou zatýkány, drženy i souzeny izraelským vojenským detenčním systémem.

Od roku 2000 Izraelci zatkli a u vojenských soudů žalovali nejméně 8 000 palestinských dětí, uvádí DCIP. Většina dětí je obviněna z házení kamenů, což izraelské právo považuje za zločin, za který může být člověk odsouzen až na 20 let vězení.

Izraelští osadníci, kteří kameny také hází, ovšem ne na okupační armádu, ale na Palestince, nebývají ani zatčeni ani obviněni a už vůbec ne vězněni.

"Izrael podepsal mezinárodní Úmluvu OSN o právech dítěte z roku 1991, podle které je trest odnětí svobody pro dítě až poslední možností. Izrael je nicméně jedinou zemí na světě, která automaticky soudí děti před vojenskými soudy, které postrádají základní a fundamentální garance spravedlivého procesu," uvádí DCIP.

Pro ty, kteří si stále nedokáží představit význam slova okupace, představte si tisíce zbuldozerovaných palestinských domů, tisíce rodin bez střechy nad hlavou, tisíce palestinských politických vězňů, tisíce vytržených či zapálených olivových stromů, pokračující výstavbu kolonizujících židovských osad, které neustále vzdalují váš sen o svobodné zemi, silnice zvlášť pro okupanty a zvlášť pro vás, milióny uprchlíků, kteří nemohou domů, ale stále mají od svých domovů klíče, sucho v hrdle, když vaší vodou ilegální osadníci zavlažují své zahrady a napouští své bazény, stovky armádních checkpointů, které vám znemožňují život bez ponižování, strachu a nekonečného čekání, desítky diskriminačních izraelských zákonů, mučení v izraelsých věznicích. Představte si, že jedete za umírajícím tatínkem do sousední země a už vás nepustí zpátky domů za rodinou, už neobejmete svého syna. Představte si, že vám vojenský velitel rozstřílí třináctiletou dceru a izraelský soud se mu omluví za dobu strávenou ve vyšetřovací vazbě a nařídí armádě, aby ho finančně odškodnila. Později je povýšen. Představte si, že vaše dcera vnímá okupaci Palestiny jako strašlivou nespravedlnost, které se rozhodne postavit a odjede do Palestiny. Žije s palestinskou rodinou a vlastním tělem chrání jejich dům před izraelskými buldozery. Ty jí však jednoho dne zabijí. Jste rodiče, přes 10 let bojujete s izraelskými soudy, ale spravedlnosti se pro památku své dcery nedomůžete ani u Nejvyššícho izraelského soudu. To je osud rodiny Rachel Corrie.  

Okupace má tisíce příběhů a tváří bolesti a utrpení, ale těmi nejsilnějšími jsou léta ubíjení lidské důstojnosti a svobody. To je důvod, proč dnes mladí lidé v Palestině bojují. Izrael se z této exploze frustrace a touhy po svobodě snaží udělat náboženskou válku a doufá, že mu na světovém poli veřejného mínění bude nápomocna stoupající islamofobie. Čísla okupačního teroru však mluví jasně. Žádná společnost by toto nemohla snášet do nekonečna. Každá okupace musí jednou skončit.


   
18.10.2015
https://www.ochaopt.org/documents/ocha_opt_the_humanitarian_monitor_2014_10_02_english.pdf

hlavní články

Izraelská vláda sponzoruje extrémistické skupiny, které usilují o znovupostavení Třetího chrámu, což by znamenalo destrukci mešity Al-Aqsa a Skalního dómu

nejčtenější

Palestinci v noci ubránili vesnici před dalším nájezdem osadníků, které agresivně bránila armáda

EU je "hluboce znepokojena" a žádá Izrael, aby zastavil veškeré demolice a vrátil Palestincům humanitární pomoc a jejich zemědělská zvířata

Haaretz: Židovští radikálové slavili svatbu tak, že tancovali se zbraněmi, noži, zápalnou bombou a bodali do fotky upáleného palestinského dítěte, zbraně kolovaly i do rukou dětí

UNCTAD: izraelská blokáda a války zdecimovaly Gazu do té míry, že hrozí, že do 5 let bude neobyvatelná

DCIP: Izrael zatýká 500 až 700 palestinských dětí ročně a ve stoupající míře se na nich dopouští násilí

Izraelští extrémisté zaútočili na další dům ve vesnici Duma, kde bylo upáleno dítě

Proč se Palestina bouří? Izraelská politika "v klidu střílej" a číselný kontext izraelské vojenské okupace

B'Tselem:Upálení nemluvněte bylo ve světle odmítavé politiky chránit Palestince před osadnickým násilím jen otázkou času

VIDEO: Rabíni, kteří podporují židovské teroristy, kázali genocidu a vyzývali k zabíjení nežidů v ulicích včetně prezidenta Obamy

85 Percent of Palestinians killed by Israel were Extra-Judicially Executed


Kontaktujte nás

Velvyslanectví Státu Palestina
Internacionální 1307/12, Praha 6 - Suchdol
165 00 Czech Republic
Tel.: +420 233 544 224
Fax: +420 233 552 449
9.00-15.00 (Po - Pá)