FB

Dušan Radovanovič: Jsou Palestinci lidmi druhé kategorie?

Zkusme si tu zprávu představit: „60 lidí včetně dětí zabito při demonstraci proti vládě Andreje Babiše. Další tisíce byly zraněny. Absurdní zpráva, že? Zvláště v zemi, kde rozpoutalo revoluci zmlácení studentů a jeden falešný mrtvý.

 

demonstrace, násilí, pásmo Gazy

Jiná zpráva: „60 lidí včetně dětí zabito při demonstraci proti prezidentu Putinovi. Další tisíce byly zraněny.“ Přestože si o zemi Vladimira Vladimiroviče můžeme myslet ledacos, bezpochyby by nás taková zpráva šokovala a vyvolala vlny demonstrací a odporu.

Přesto taková zpráva zazněla. Týkala se Izraele – civilizovaného státu, který je považován za evropský. Státu, ke kterému nás – jak mnozí s oblibou připomínají – pojí blízké kulturní i politické hodnoty. Státu, jemuž umožňujeme hrát evropské fotbalové soutěže a jeho zástupcům vyhrávat zábavní pořady typu Eurovize.

Přesto se v takové zemi mohlo stát, že jeho vojáci stříleli ostrými náboji do davu demonstrujících a de facto bezbranných Palestinců, protestujících v den výročí Nakby proti přenesení americké ambasády do Jeruzaléma a proti děsivým podmínkám, v nichž jsou nuceni pod neprodyšnou izraelskou blokádou Gazy žít.

Neměříme všem stejným metrem

Mezinárodní společenství masakr odsoudilo. Představitelka Lékařů bez hranic Marie-Elisabeth Ingresová uvedla:

„Izraelská armáda musí přestat s nepřiměřeným násilím proti protestujícím Palestincům. To, co se stalo včera, je nepřijatelné a nelidské.“

Představitelé OSN v Izraeli odsoudili masakr jako šokující znesvěcení lidských práv, francouzský deník Le Monde píše o masakru a dehumanizovaných Palestincích.

Početná skupina hází po vojácích kamení a zápalné láhve, pouští na izraelské území hořící létající draky a vyvolává požáry

Jiná je situace v České republice, v zemi, která je vedle USA asi nejužším spojencem Izraele. V médiích i v diplomacii se tak po masakru snoubí strategické mlčení s těžko uvěřitelnou obhajobou tohoto zločinu. Těžko bychom dnes hledali ve společnosti jiné téma, na kterém se s takovou radostí shodne prezident Miloš Zeman, ultrapravicoví publicisté typu Petra Hampla a liberální správci odkazu Václava Havla jako je bývalý ředitel Člověka v tísni Tomáš Pojar.

Zatímco svět je zděšen z masakru, který si příliš nezadá se smutně proslulými zločiny v jihoafrickém Sharpeville či v indickém Amritsaru, českou zahraniční politikou hýbe tak maximálně pirátské debužírování pelmeňů na ruském velvyslanectví.

Čtyři pátky po sobě došlo k ozbrojeným střetům mezi obyvateli pásma Gazy a izraelskými vojáky u hraničního plotu

Je úplně jedno, co si myslíme o konfliktu na Blízkém východě. Je úplně jedno, jestli nám jsou víc sympatičtí Izraelci či Palestinci, kolik viny nese Hamas a kolik izraelští jestřábové. Jediné, co je podstatné, je fakt, že byli za plotem neprostupného ghetta zmasakrováni lidé, kteří pro nikoho žádné přímé nebezpečí nepředstavovali.

Připomeňme, že z izraelských vojáků nebyl zraněn ani jediný. Jak by také mohli, když ze vzdálenosti mnoha set metrů stříleli demonstranty jako králíky! Takovému jednání se neříká obrana nebo střet. Pro takové jednání máme označení vražda, masakr nebo také genocida. A pachatelé takových činů mají stanout před mezinárodním soudem pro lidská práva. Pokud ovšem vyšetřování nezablokují Trumpovy Spojené státy jako v tomto případě.

Jak je možné, že pozabíjení 60 lidí, které by nás v jiných případech od Evropy po Tibet nesmírně pobouřilo, přecházíme v případě Palestinců v lepším případě s okázalým nezájmem? Stačí záporné ideologické znamínko k tomu, abychom přestali lidi na druhé straně vnímat jako lidské bytosti?

Naše schopnost neměřit všem stejným metrem a pod ideologickou nátěrkou ignorovat nebo dokonce schvalovat i nejzrůdnější činy je skutečně děsivá.


   
22.05.2018
https://plus.rozhlas.cz/dusan-radovanovic-jsou-palestinci-lidmi-druhe-kategorie-7209431

hlavní články

Izraelská vláda sponzoruje extrémistické skupiny, které usilují o znovupostavení Třetího chrámu, což by znamenalo destrukci mešity Al-Aqsa a Skalního dómu

nejčtenější

Palestinci v noci ubránili vesnici před dalším nájezdem osadníků, které agresivně bránila armáda

EU je "hluboce znepokojena" a žádá Izrael, aby zastavil veškeré demolice a vrátil Palestincům humanitární pomoc a jejich zemědělská zvířata

Haaretz: Židovští radikálové slavili svatbu tak, že tancovali se zbraněmi, noži, zápalnou bombou a bodali do fotky upáleného palestinského dítěte, zbraně kolovaly i do rukou dětí

UNCTAD: izraelská blokáda a války zdecimovaly Gazu do té míry, že hrozí, že do 5 let bude neobyvatelná

DCIP: Izrael zatýká 500 až 700 palestinských dětí ročně a ve stoupající míře se na nich dopouští násilí

Izraelští extrémisté zaútočili na další dům ve vesnici Duma, kde bylo upáleno dítě

Proč se Palestina bouří? Izraelská politika "v klidu střílej" a číselný kontext izraelské vojenské okupace

B'Tselem:Upálení nemluvněte bylo ve světle odmítavé politiky chránit Palestince před osadnickým násilím jen otázkou času

VIDEO: Rabíni, kteří podporují židovské teroristy, kázali genocidu a vyzývali k zabíjení nežidů v ulicích včetně prezidenta Obamy

85 Percent of Palestinians killed by Israel were Extra-Judicially Executed


Kontaktujte nás

Velvyslanectví Státu Palestina
Internacionální 1307/12, Praha 6 - Suchdol
165 00 Czech Republic
Tel.: +420 233 544 224
Fax: +420 233 552 449
9.00-15.00 (Po - Pá)