FB

VÝSTAVA: OKNO DO GAZY 

Srdečně Vás zveme na výstavu uměleckého fotografa z Gazy FADIHO THABETA v Olomouci a v Praze

Výstava uměleckých fotografií z Gazy Fadiho Thabeta potrvá od 20. do 16.4.2018 

Slavnostní zahájení proběhne v úterý 20. března 2018 v 18:30 hod. v Uměleckém centru Univerzity Palackého v Olomouci – 1.p., Univerzitní 3-5.

Vernisáž proběhne také v Praze ve čtvrtek 22. března v rámci třídenního festivalu Žižkovská noc v Žižkostele od 18:00 hod. 

 

Fadi Thabet pochází z Pásma Gazy, kde absolvoval Fakultu výtvarného umění. V současné době pracuje pro organizaci UNRWA při OSN.

Thabet se specializuje na uměleckou fotografii, olejomalbu a arabskou kaligrafii. Zúčastnil se několika arabských a mezinárodních festivalů a výstav.

Na soutěžích umělecké fotografie mu bylo uděleno několik ocenění, z nichž nejpozoruhodnější je zlatá medaile od Arabské asociace fotografů v Káhiře. 

Další ocenění mu byla udělena na výstavách v Palestině, Jordánsku a Spojených Arabských Emirátech. Ve svých fotografických a uměleckých dílech se Fadi Thabet vždy snaží vystihnout prostou lidskost. 

 

Thabet fotí pouze v Gaze, protože přes její hranice je téměř nemožné se dostat.  Jeho fotografie na tvářích lidí v utečeneckých táborech a mezi ruinami domů často zachycují úsměvy a prchavou poetiku. 

Jsou to však momenty a úsměvy obtěžkané každodenní tíhou života v izolovaném Pásmu Gazy, kde OSN opakovaně varuje, že za současných životních podmínek je situace dlouhodobě neudržitelná. 

V Gaze sice žijí jedni z nejvzdělanějších mladých lidí v arabském světě, ale zároveň je tu nejvyšší nezaměstnanost na světě. 

Palestinské území o velikosti Bratislavy je s více než dvěma miliony obyvatel jedno z nejhustěji obydlených míst na planetě, přičemž polovina Gazanů jsou děti. 

I přes těžké životní podmínky se rodiny v Gaze snaží neztrácet naději, milovat život, doufat v lidskost a hlavně přežít. 

To je prostý vzkaz lidí, který se Thabet snaží svými fotkami okřídlit a poslat za hranice Gazy; „Jsme lidé jako vy, život milujeme a doufáme v šanci ho žít.“


   
13.03.2018
https://www.facebook.com/events/336947736825491/

hlavní články

Izraelská vláda sponzoruje extrémistické skupiny, které usilují o znovupostavení Třetího chrámu, což by znamenalo destrukci mešity Al-Aqsa a Skalního dómu

nejčtenější

Palestinci v noci ubránili vesnici před dalším nájezdem osadníků, které agresivně bránila armáda

EU je "hluboce znepokojena" a žádá Izrael, aby zastavil veškeré demolice a vrátil Palestincům humanitární pomoc a jejich zemědělská zvířata

Haaretz: Židovští radikálové slavili svatbu tak, že tancovali se zbraněmi, noži, zápalnou bombou a bodali do fotky upáleného palestinského dítěte, zbraně kolovaly i do rukou dětí

UNCTAD: izraelská blokáda a války zdecimovaly Gazu do té míry, že hrozí, že do 5 let bude neobyvatelná

DCIP: Izrael zatýká 500 až 700 palestinských dětí ročně a ve stoupající míře se na nich dopouští násilí

Izraelští extrémisté zaútočili na další dům ve vesnici Duma, kde bylo upáleno dítě

Proč se Palestina bouří? Izraelská politika "v klidu střílej" a číselný kontext izraelské vojenské okupace

B'Tselem:Upálení nemluvněte bylo ve světle odmítavé politiky chránit Palestince před osadnickým násilím jen otázkou času

VIDEO: Rabíni, kteří podporují židovské teroristy, kázali genocidu a vyzývali k zabíjení nežidů v ulicích včetně prezidenta Obamy

85 Percent of Palestinians killed by Israel were Extra-Judicially Executed


Kontaktujte nás

Velvyslanectví Státu Palestina
Internacionální 1307/12, Praha 6 - Suchdol
165 00 Czech Republic
Tel.: +420 233 544 224
Fax: +420 233 552 449
9.00-15.00 (Po - Pá)